Migren
Eylül 2, 2020
Sağlıklı Yaşam

Migren: nörolojik, gastrointestinal ve otonom değişikliklerin eşlik ettiği, primer epizodik bir baş ağrısı bozukluğudur. Migrenin farklı tanımları olmakla birlikte hepsinin temeli benzerdir. Migrenin çeşitleri de var ama hem karışıklık olmaması adına hem de kısa tutmak adına bahsetmeyeceğim. Burada tanımı açıklamak gerekirse: birçok semptomun eşlik ettiği baş ağrılarıdır.

Migren semptomları: Baş ağrısı (ana belirti), bulantı, görüntü bulanıklığı, ışık ve ses hassasiyeti, koku hassasiyeti, kusma vb. durumlar görülebilir. Bunlardan biri veya birkaçı aynı anda görülebilir.

Migrenli hastalar da etkilenen temel bölge kafada (hipotalamus, nuc. trigeminalis caudalis) dır. Beynin bu bölgelerinde ağrı bilgisinin işlenmesinin bozulması migren oluşmasının temelidir. Ağrının işlenmesinin bozulmasına neden olan çok şey vardır kısaca antropojenik faktörler denilebilir.

 Migrenin sebebi beyindeki bu bölgeler de ağrı bilgisinin işlenmesinde sorun olmasıdır. Ağrının dönem dönem olma nedeni de beyindeki bu işleyişi tetikleyecek bazı nedenlerin olması gerektiğidir. Bu tetikleyici faktörlerde kişiden kişiye değişmekte ve aslında baş ağrısına eşlik eden problemlerle paralellik göstermektedir. Bu yüzden tetikleyici faktörlere özellikle dikkat edilmelidir.

Migren tetikleyicilerinden bazıları: Geçirgen bağırsak, beslenme hataları, uzun süreli stres, hareketsiz yaşam, biyoritim bozuklukları, vitamin ve mineral eksiklikleri, kronik toksisite (gıda, parfüm, deterjan), uyku bozuklukları, gıda alerjileri ve intoleransları, detoks problemleri.

ÖZETLE VÜCUTTA MİGREN TETİKLEYİCİ FAKTÖRLERDEN BİRİ VEYA BİRKAÇI AKTİF OLDUĞUNDA, BEYİNDEKİ İLGİLİ BÖLGE UYARILIR VE BU BÖLGE BAŞ AĞRISINI ORTAYA ÇIKARIR. TETİKLEYİCİ FAKTÖRLERDE MİGRENE EŞLİK EDEN DİĞER SEMPTOMLAR OLARAK KENDİNİ GÖSTERİR.

 Mesela koku ile tetiklenen migrende kişinin koku alma duyusu daha iyi gelişmiştir ve bazı kokulardan daha çok etkilenir ki buda tetikleyici görev görür. Bu kokuya karşı bulantı gerçekleşebilir.

Mesela besin yolu tetiklenen migrende besinler kişide alerji, sindirim, boşaltım sorunları gibi ek semptomlar belirirken baş ağrısı da oluşur.

Mesela hormon değişiklikleri ile tetiklenen migrende vücutta bazı organ ve sistemlerin görevini tam yapamadığı için hormonlar dengelenemez buda hem o sistem sorununu açığa çıkarır hem de ağrıyı tetikler.

Migren tedavisinde öncelik asıl nedeni, yani beyindeki bozulan ağrı bilgisinin işlenmesi tekrar düzenlenmelidir. İkinci olarak tetikleyen dış ve iç faktörler düzenlenmeli ve tedavi edilmelidir. Beslenme, sirkadiyen ritim, güneşten doğru faydalanma, uyku düzenlenmesi, fiziksel aktivite, nefes egzersizi, stres yönetimi, duygu ve düşüncülerin pozitifleştirilmesi.

Migrende beslenme: kişiden kişiye değişmekle birlikte migrende ana tetikleyicilerden biride gıdalardır. Migrende kesinlikle yasaklanması gereken gıdalar olmakla birlikte kişiye özel bazı gıdalarda çıkarılmalıdır.

Migrende takviye gıdalar: Magnezyum, Koenzim Q10, Vitamin B6 ya göre ayarlanmış comlex  B vitaminleri başta olmak üzere kişiye göre planlama yapılmalıdır.

Bu yazı bilgi amaçlıdır. Hastalık durumunda sağlık uzmanlarınıza danışınız.