Magnezyum ve Kas Ağrısı
Mayıs 9, 2020
Sağlıklı Yaşam

MAGNEZYUM:

Magnezyum (Mg), insan vücudunda hayati önem taşıyan bir mineraldir.

Ben size magnezyum eksikliğinin nasıl kas ağrısı yaptığının mekanizmasını basitçe açıklamaya çalışacağım. Öncelikle magnezyumun hayati öneme sahip bir mineral olduğundan bahsetmiştik. Vücuda aldığımız magnezyum (bütün mineral ve vitaminlerin vücutta 1. Hayati görevi vardır. İlk olarak o görevi yaparlar. Artan kısım diğer görevlerde kullanılır. ) öncelikle hayati fonksiyonları yerine getirmek için kullanılacaktır.  Magnezyum beyinde ve kalpte kullanıldıktan sonra artan miktar kas iskelet sisteminde kullanılacaktır.

Kas ağrısından ve kramplardan bahsedecek olursak. Eğer vücuda giren magnezyum yeterli değilse zamanla kas iskelet sistemine kalan miktar azalacaktır.

Kasta magnezyumun görevi nedir?

Kasın kasılma işlemini kalsiyum, gevşeme işlemini magnezyum yapar. Yani eğer sizin magnezyumunuz eksik ise kaslarınız kasılacak ama gevşeyemeyecektir. Kramp dediğimiz olayda çoğunlukla budur. Kas binlerce kas liflerinin bir araya gelmesi ile oluşur. Bu gevşeyememe olayı kasın tamamında olabileceği gibi kas içindeki az sayıdaki lifte de meydana gelebilir. Özellikle boyun, sırt ve omuz bölgesindeki kaslar stres, bilgisayar, telefon, ders gibi nedenlerden dolayı uzun süre kasılı kalıyor. Zamanla bu bölgedeki kasların içindeki bazı lifler gevşeyemeyip sürekli kasılı kalıyor. Uzun süre kasılı kalmaya dayanamayarak bize ağrı sinyali göndermeye başlıyor. Süreç ilerledikçe de halk arasında kulunç denilen yapışıklılar oluşuyor. Sonuç olarak kulunç ağrısı dediğimiz ağrılarımız oluşuyor.