Bağışıklık sistemimi nasıl güçlendirebilirim ?
Mayıs 17, 2020
Bağışıklık Sistemi
Sağlıklı Yaşam

Kalabalık bir iş yerinde çalıştığınızı varsayalım. Bir arkadaşınız grip oluyor, bu gribi iş yerinde diğer çalışanların bir kısmına bulaştırıyor. Bu gribin bulaştığı herkesin hastalığa karşı verdiği tepkinin şiddeti farklı oluyor. Bazıları ilaçla, bazıları yatağa düşerek, bazıları ayakta ama çok ağır, bazıları hafif ve bazıları hiç belirti bile vermiyor. Aynı hastalığa karşı verilen tepkilerin farklı olması bağışıklık sisteminin gücü ile alakalıdır. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar hastalığa karşı daha savunmasız oluyorlar ve hastalığı daha ağır geçiriyorlar.

Bağışıklık sistemi zayıf olduğunda vücudumuzun savunma sisteminin de zayıfladığını biliyoruz. Savunma sistemiz zayıfladığında dışarıdan gelen zararlıların vücudumuza girmesi kolaylaşıyor. Bu durumda yine bağışıklık sistemimiz bu zararlılardan kurtulmak için daha çok enerji harcamaya başlıyor. Uzun vadede vücut, bağışıklık sistemine yeterli enerji bulabilmek için diğer sistemlerin enerjilerini azaltacak formül geliştiriyor. Hastalık döneminde kas iskelet sistemine çalışmayı azalt, enerjiyi boşa harcama dediği için halsiz ve yorgun oluyoruz. Diğer sistemlerdeki bu enerji kısıtlaması da zamanla akla gelebilecek her türlü hastalıkları da beraberinde getiriyor. YANİ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ KUVVETLİ TUTARAK NEREDEYSE TÜM HASTALIKLARDAN KORUNABİLİRİZ.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapabiliriz?

1)BESLENME 2) SU TÜKETİMİ 3) DÜZENLİ UYKU 4) EGZERSİZ 5) STRES 6) NEFES 7) SICAK-SOĞUK

1) BESLENME: Bağışıklık sistemini güçlendirme denince ilk sırada beslenme geliyor. Bu konu başlı başına çok geniş bir başlıktır. İşin içine intolerans, alerji, otoimmün olayları da girdiğin için her birey için ayrı ve sağlık profesyonelleri tarafından düzenlenmelidir. Herkes için ayrı düzenlenmekle birlikte bağışıklığı artırmak için: Zencefil, probiotikler, sarımsak, balık, sebzeler, gınseng, mürver, keklik otu, omega3, D vitatini, C vitamini, çinko… (bazılarının dozu bireye göre değişmektedir uzman desteği almak gerekir.)

NE YEDİĞİMİZ KADAR NE ZAMAN YEDİĞİMİZDE ÇOK ÖNEMLİ: Gün ışığı olamayan zamanlarda yenen besinler bağışıklık sisteminin çalışmasını yavaşlatmaktadır. Bu yüzden mümkünse hava kararmadan önce kalori alınımını bitirmek gerekmektedir.

2) SU TÜKETİMİ: günlük su ihtiyacımızı karşılamamız lazım. Ne kadar su içmeliyiz? En az kilomuzu 25 e böldüğümüzde çıkan miktarın litre karşılığı kadar su içmeliyiz. Örnek: 75 kg olan biri 3 litre, 100 kg olan biri 4 litre,  5 kg olan biri 2.5 litre su içmelidir.

3) DÜZENLİ UYKU: çocukların daha fazla uykuya ihtiyacı vardır. Yetişkin bir insana 7-8 saat uyku yeterlidir. Yaş ilerledikçe vücudun uykuya olan ihtiyacı azalır. Doğru uykunun her şey de olduğu gibi bağışıklık sisteminin güçlenmesine hatta bağışıklık sisteminin çalışabilmesi için olmazsa olmazdır. Bağışıklık sistemi vücutta gece aktif durumdadır. DOĞRU UYKUNUN nasıl olduğunu önceki paylaşımlarımdan veya internet sitemden bütün ayrıntısıyla okuyabilirsiniz.

4) EGZERSİZ: bir sürü çeşidi ve seçeneği var. Önemli olan fiziksel olarak aktif olabilmektir. Bir bireyin fiziksel olarak aktif olabilmesi için:

Gün içerisinde 30 dakikadan fazla oturmamalıdır. Yani her yarım saatte bir oturmaya ara vermeli ve bu aralarda nabız ve solunum sayısını artıracak aktivite yapmalıdır.

Gün içerisinde toplamda 3 saatten fazla oturmamaya çalışmalıdır.

Haftada en az 150 dk spor yapmalıdır.

Haftada en az iki kere spor yapmalıdır.

Bu aktiviteler gün ışığı varlığında ve açık havada yapmalıdır.

5) STRES: Araştırmalar, stres altındaki bireylerin her zaman için enfeksiyona daha yatkın olduğunu gösteriyor. Evet özellikle kronik dediğimiz uzun süreli stres bağışıklık sisteminin çok enerji harcamasına ve zamanla yorulmasına neden olmaktatır.

Stresle başa çıkmanın farklı ve çok geniş yolları var ama aslında beslenme, uyku, egzersiz alışkanlıklarımıza dikkat etmekten geçiyor.

6) NEFES: Dışarıdan gelen zararlıların bağışıklık sisteminin düşmanı olduğunu söylemiştik. Yediğimiz zararlılar ağız ve bağırsak yolu ile vücuda giriyor. Farkında değiliz ama günümüz de nefes alıp verdiğimiz havanın içinde çok sayıda zararlılar var. En azından doğru nefes tekniği ile bu zararlıların vücuda girişi azaltılabilir. Fizyolojik olarak nefes organı burnumuzdur. Hava burundan girerken temizlenir, nemlenir ve ısısı ayarlanır. Aynı şekilde hava burundan çıkarken vücut için gerekli maddeleri üretir. Ağızdan girip çıkan havada bu işlemler yapılmaz. Yani gün içerisinde ağzımızı kapalı tutmaya çalışıp burnumuzdan nefes alıp vermeye çalışalım.

7) SICAK-SOĞUK: Günümüzde toplum olarak teknolojinin yardımı ile hem yaz hem kış sıcak ortamlarda yaşıyoruz. İnsan gelişiminde aşırı sıcak ve aşırı soğuklar bağışıklık sistemini uyarıcı etki yapmıştır. Termoregülasyon dediğimiz olay dış ortam sıcaklığına vücudumuzun uyum sağlamasıdır. Topluma baktığımızda bir iş yerinde ya da sınıfta bazıları kısa kollu otururken, bazıları montla üşümektedir. Dış ortamdaki ısı değişimine uyum sağlamada bağışıklık sistemine de iş düşmektedir. Vücudu zaman zaman soğuğa maruz bırakmak zaman zaman da sıcağa bırakmak bağışıklık sistmini uyaracak ve gelişimini sağlayacaktır.