Kas Ağrıları

Kas ağrıları tıpta miyalji olarak adlandırılır. Bu kas ağrılarının çok sayıda sebebi olmakla birlikte kas ağrılarının temelinde kas dokusunun zayıflaması yatar. Kas dokusunun zayıflamasının en büyük nedenleri; kasın yeteri kadar beslenememesi ve kaslarımızı yeteri kadar kullanmamamızdır.

Kısaca; eğer kaslarımız yeteri kadar doğru besleniyorsa ve yeteri kadar kullanılıyorsa ağrımasını gerektiren bir durum yok. Ama kaslara gereken besin verilmez ve kaslar kullanılmaya çalışılırsa; ağrı olarak bize uyarı verirler. Bir noktaya değinmekte fayda var; eğer zayıf kaslar ağrı yapsaydı, kas çalışan sporcuların hiç kas ağrısı olmaması gerekirdi. Yani kasın kuvvetli yada zayıf olması ağrıda ana faktör değildir.

Kulunçlardan bahsetmek gerekirse; bizim kaslarımız binlerce kas lifinden oluşur. Bu lifler hep birlikte bir düzen halinde kasılır gevşer. Beslenmesi bozulan kas lifleri kasılıp gevşemeyi bırakır ve düzeni bozarlar. Domino taşı etkisi gibi çalışması bozulan lifin etrafındaki liflerinde çalışması bozulur. Bu uzun vadede kasın hissedilir büyüklükteki bir kısmında çalışmayan, kasılı kalmış, birbirine yapışmış bir kas grubu oluşturur. Halk arasında bu kas grubuna kulunç deniyor. Ve besin olmadığı için de o bölgedeki yapılar ağrı sinyali ile aslında yardım ister.

Birazda ağrıya değinecek olursak:

Bir dakika ağrı hissiyatınızın olmadığını düşünün, biri sizin saçınızı çekiyor ya da eliniz yanıyor ama siz bunu hissetmiyorsunuz. Yani ağrı hoşa gitmeyen bir duygu olsa da aslında çok önemlidir. Ağrı, vücutta bir şeylerin ters gittiğinin bilgisini veren koruyucu bir mekanizmadır. O yüzden eğer ağrınız oluşmuş ise; iyi tarafından bakın ve ağrının asıl kaynağını öğrenmeye çalışın.

Ağrılarımızı sevelim ve onları dikkate alalım. Ağrımızın olması ve devam etmesi, bize burada bir sorununolduğunu ve önlem almamız gerektiğini söylüyor. Önlem almazsan daha büyük sorunlar çıkacak diyor. Bunu yaparken aynı zamanda ağrılarımız bizi o kadar çok düşünüyor ki ciddi durumlarda bizim günlük yaşam fonksiyonlarımızı engelleyecek kadar çok ağrı oluşturuyor. En basiti ayağa kalktığımızda bel ağrımız artıyorsa, aslında belimiz bize diyor ki, ayağa kalma, yat ve dinlen diyor. Ayağa kalkarsan daha kötü olacak diyor. Sorunun büyümemesi için harika bir mekanizma.

Ağrı hissiyatı saymakla bitmeyen özelliklerinden bir tanesi de iyileşmeye olan etkisidir. Ağrı hissiyatı oluşur oluşmaz beyne; bir sorun var ve o sorunu çözmeye başla, yani iyileşmeye başla diyor.  Bu arada bir yaralanma veya hastalıktan ötürü ağrı kesici kullanarak (hekiminize danışmadan kullanmayın) ağrınızı geçirmeye çalışıyor olabilirsiniz. Bu esnada bu kadar kısa sürede fizyolojik olarak iyileşme olmaz sadece ağrılarınız baskılanır.