Fibromiyalji

Fibromiyalji; endüstri, modern yaşam ve günümüz çalışma hayatının sonucunda gelişen düzensiz yaşam koşullarından kaynaklanan bir hastalıktır.

Fibromiyalji; yaygın kas iskelet sistemi ağrısı, uyku bozukluğu ve yorgunluğun çoğu kez birlikte bulunduğu kronik bir ağrı sendromudur.

Fibromiyalji; genel kas ağrıları ve vücuttaki belirli noktalarda kronik ağrı ile karakterize bir yumuşak doku romatizmasıdır. Hastalığa yorgunluk, uykusuzluk, depresyon gibi çeşitli fiziksel ve psikolojik belirtiler de eşlik eder.

Görüldüğü gibi fibromiyalji hastalığının çok farklı tanıları vardır. Bu tanılarda hastalığı çok geniş bir çerçevede ele almaktadır.

BİZ FİBROMİYALJİNİN VÜCUDUN BOZULMUŞ ENERJİ DAĞITIM SİSTEMİNDEN KAYNAKLI OLDUĞUNU VE BU YÜZDEN BAŞTA KAS İSKELET SİSTEMİ OLMAK ÜZERE ÇOĞU SİSTEMDE ENERJİ AZLIĞINDAN KAYNAKLI SEMPTOMLARIN ORTAYA ÇIKTIĞINI BİLİYORUZ.

Objektif bir bulgusu yoktur. Bitkinlik sendromu da denilmektedir. Fibromiyalji olan kişilerde irritabl bağırsak sendromu, kronik baş ağrısı, depresyon, anksiyete, huzursuz bacak sendromu, çene eklemi fonksiyon bozukluğu, kronik yorgunluk sendromu ve irritabl mesane sendromu gibi bazı semptom ya da sendromlara sık rastlanmaktadır.

Fibromiyalji ve Hastanın Şikâyetleri

• Boynum, başım, sırtım, omuzlarım, kollarım daha doğrusu her yerim ağrıyor tam tarif edemiyorum bir tutukluluk hali var aslında.
• Çabuk yoruluyorum hep bitkin haldeyim.
• Zihnim uyuşuk gibi karar vermekte zorluk çekiyorum.
• Canım hareket etmek istemiyor.
• Her şeye sinirleniyorum, karşımdaki insanlara aşırı tepki veriyorum.
• Olup bitenlere karşı duyarsız ve ilgisizim.
• Uykularım çok kötü, ne kadar yatarsam yatayım sabah kalkamıyorum. Kalksam da kendime gelemiyorum.

FİBROMİYALJİ TEDAVİSİNDE VÜCUDUN BOZULMUŞ ENERJİ METABOLİZMASININ TEKRAR DÜZENLENMESİ GEREKMEKTEDİR.