Baş Ağrısı

Baş ağrısı nedir?

Baş ağrısı başın farklı bölgelerinde, sinir dağılım alanı ile sınırlı olmayan, kafatasının içindeki veya dışındaki ağrıya duyarlı yapıların çeşitli nedenlerde ve şekillerde etkilenmeleri ya da boyun ve sırt bölgesinden gelen yapıların mekanik ve fonksiyonel bozukluğu sonucu ortaya çıkan hastalık belirtilerinden biridir.

Baş ağrısı hastalık belirtisi midir?

Baş ağrısı çok sık karşılaşılmasına rağmen teşhisinde en fazla güçlük çekilen durumlardandır. Baş ağrısı, kendisi bir hastalık olduğu gibi çoğu zaman da altta yatan bir hastalığın belirtisidir.

Baş ağrısı nedenleri

AĞRININ KAFATASI İÇİNDEKİ NEDENLERİNDEN BAZILARI

  1. Özellikle ön ve arka beyin çukuru tabanının zarları (dura, tentoryum)
  2. Beyin zarı damarları, kalbe dönen kanın taşındığı yapılar
  3. Yüzün duyusunu taşıyan sinir, iç organların bilgisini taşıyan sinir, boyun kaslarının çalışmasını sağlayan sinir (kranial sinirler)

AĞRININ KAFATASI DIŞINDAKİ NEDENLERİNDEN BAZILARI:

1.Baş, yüz ve boyundaki kaslar (Trapez, SCM)

2.Baş ve yüzdeki damarlar

3.Dişler, burun boşluğu, kafa kemiklerinin içindeki boşluklar(sinüsler), göz ve iç kulak ile orta kulak.

BOYUN BÖLGESİ, BAŞ AĞRISINDA NEDEN ÖNEMLİ FAKTÖR?

1) Kaslar

Boyun kasları başı destekler, baş hareketlerini yaptırır ve başın dik durmasını sağlar. Kaslar bu görevlerini direk kafatasına bağlı olmasından dolayı rahatça yapabilmektedir. Bu kasların tek ya da çift taraflı spazma gitmesi, gereğinden fazla kasılması, kafatasına tek yönlü ya da çift yönlü stres uygulayıp gereğinden fazla yük bindirerek baş ağrısı yapabileceği gibi kasların kendisinde de ağrı olup boyun ağrısı ve başa yansıyan ağrı şeklinde de görülebilir. Bu ağrılar boyundan, enseden başlayıp tek taraflı ya da çift taraflı olarak başın saçlı derisini takip ederek alın bölgesine kadar yayılır. Bazı sendromlarda ağrı; elmacık kemikleri, göz, boyun ve omza kadar dağılım gösterebilir.

Başın öne eğik tutulması (bilgisayar başında çok vakit geçirmek), yazın terli durumda klimaya maruz kalmak, kışın soğuktan kasların aşırı kasılması, uzun süren yolculuklarda oturarak uyumak gibi durumlar ve yanlış pozisyonda durmak boyun kaslarının kasılmasına, sertleşmesine ve spazma gitmesine neden olan faktörlerdendir. Bu problemler erken dönemde fark edilirse tedavisi kolaydır. İlerleyen zamanlarda bu ağrılar zamansız ve dinlenmede de kendini göstermeye başlar. Bu durumda kişinin kas enerji ve miyofasyal release teknikleri ile tedavi edilmesi, boyun kaslarının normal fonksiyonunu yapar duruma gelmesi sağlanmalıdır.

 2) Sinirler

Boyun bölgesinden çıkan sinirler; kol, boyun ve solunum kaslarını çalıştırır. Bu sinirler kolun, boynun ön ve arka kısmının ve başın saçlı derisinin arka kısmının hissiyatını taşır. Bu sinirlerin bir kısmı gideceği yere direk ulaşırken, bir kısmı da önce kafatası içine girer ve oradaki görevlerini yapar ya da bağlantılarını kurar ve tekrar kafatası dışına çıkarak görevini yapar. Eğer kişide bu sinirlerin izlediği yollarda siniri sıkıştıran ya da geren bir boyun rahatsızlığı varsa hastanın başının belli yerlerinde ağrı hissetmesi veya yansıyan ağrılarının olması beklenen durumdur.

Yüz ve saçlı derinin ön bölümünden kaynaklanan ağrılar (trigeminal ağrı) kafa içindeki N.Trigeminus denen sinir tarafından taşınır. Bu sinir boynun üst seviyesinden çıkan sinirlerle de bağlantılıdır. Bu anatomik yapılanmadan dolayı üst boyun bölgesindeki problem göz çevresinde, alında ve saçlı derinin ön bölgesinde yansıyan baş ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir. Bu ağrıların kaynağı iyi tayin edilmeli ve eğer boyun kaynaklı ise; tedavide boyun bölgesine odaklanılmalı, sıkışıklığa neden olan yapılar özel manuel tekniklerle ve sinir mobilizasyonları ile tedavi edilmelidir.

3) Omurlar

Omurlardaki kireçlenme, omurlar arası disklerdeki sıvı kaybı, omurlar arası mesafenin azalması, omurlar arasındaki eklemlerin hareketlerinin aşırı artması, azalması ya da tamamen kapanması, travma sonrası boyun omurlarının mekaniğinin ve fonksiyonun bozulması; boyun ve boyundan geçen yapıların hepsini etkileyeceği için boyun ve baş ağrısı yapabilir. Manipülasyon ve mobilizasyon yöntemleri ile omur ve eklem sorunları tedavi edilmeli, duruş düzeltilmelidir.

4) Damarlar

Kafatasının içini, dışını ve beynin beslenmesini sağlayan damarlardan bir kısmı boyun kemiklerinin içinden geçerek kafatasına girmektedir. Başı besleyen ve kalbe dönen damarların, boyun fonksiyonları veya omurgadaki diziliş bozukluklarından dolayı boynun herhangi bir bölgesinde sıkışması ya da hareketle gerilmesi, beynin beslenmesini azaltabilir. Hastada baş ağrısının yanı sıra mide bulantısı ve baş dönmesi gibi bulgularda verir. Hasta yukarı bakmaktan şikâyetçidir ya da uzun süre yukarı bakarak iş yaptıktan sonra bu şikâyetler başlar veya artar. Bu hastalar ağrılı dönemlerde sağa sola bakmaktan ve boyun hareketlerinden kaçınırlar. Kuaförde saçını yıkatan bayanlarda başın arkaya eğik durması ve boyun bölgesinin sıkışmasından dolayı gün içerisinde şikâyetlerinin olması, bu duruma örnek gösterilebilir. Bu hastalar boyun tedavisi aldıklarında, fizik tedavi ve düzenli egzersizlerle şikâyetleri ortadan kalkmaktadır.

Gözde dolgunluk, göz arkasına vuran ağrı, gözde kızarıklık ve kanlanma, başta nadiren zonklama ama bariz olarak basınç, dolgunluk ve patlayacak tarzdaki ağrı tarifleri kafatası içerisindeki venöz (kalbe dönen kan) dolgunluktan kaynaklanabilir. Bu hastalar özel venöz drenaj teknikleri uygulanarak tedavi edilebilir.