Bantlama

Kinezyolojik bantlama nedir?

Kinezyolojik bantlama tekniği 1973 yılında Dr. Kenzo Kase tarafından geliştirilmiş bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir. Bu uygulama hastanın hareketini çok kısıtlamadan destek sağlar. Hareketleri ağrısız yapmasına yardımcı olur.

Kinesio bant ne işe yarar?

Kinezyolojik bant, eklem hareketlerinde ve fonksiyonlarında bir kısıtlılık yaratmaksızın doku iyileşmesine yardımcı olur. Bu uygulama ile cildin kaldırılması, ciltaltı interstisyel alanın genişlemesi, dolaşımın ve hareketin artırılması, inflamasyonun ve ağrının azaltılması hedeflenir. 40 yılı aşkın süredir kullanılmasına rağmen kinezyolojik bantlama 2008 Pekin olimpiyatları sırasında birçok profesyonel sporcuya yapılan uygulamalarla popüler hale geldi. Bugün uluslararası akredite eğitmenler tarafından verilen kurslarda sertifika almış hekim ve fizyoterapistler tarafından tüm dünyada yaygın olarak uygulanıyor. Kinezyolojik bantlama, en sıklıkla kas-iskelet sistemi hastalıklarında yumuşak doku zorlanmasından korunma, mevcut zedelenmeyi giderme, ağrı ve fonksiyon bozukluklarının tedavisi amacıyla uygulanıyor. Bunlar arasında mekanik boyun, sırt ve bel ağrıları, spor yaralanmaları, yumuşak doku romatizmaları, tendinit ve bursitler, dejeneratif artritler ve skolyoz yer alıyor. Tuzak nöropatiler, serebrovasküler olay gibi bazı nörolojik hastalıklarda eşlik eden kas güçsüzlüğünü azaltmak amacıyla ve lenfödemlerde diğer tedavi yöntemleri ile birlikte tamamlayıcı bir metod olarak da kullanılabiliyor.

Rijit bantlama nedir?

Rijit bantlama tekniğinde kullanılan malzeme esnek olmayan bir banttır. Daha çok akut vakalarda ve hareketleri kısıtlanmak istenildiğinde başvurulan bir yöntemdir. Hastaların hareketlerini kısıtlar ve tekrar yaralanmaları engeller.